آمونیاک موجود در محیط اغلب از تجزیه طبیعی کود، گیاهان مرده و حیوانات به دست می‌آید. منابع مصنوعی آن شامل کودها، نیروگاه‌ها، منابع متحرک و سایر انتشارات تولیدی است. در دمای اتاق، گازی بی‌رنگ و با بوی تند و سبک‌تر از هوا است. در دمای منفی ۲۸ درجه فارنهایت (۳۳- درجه سانتیگراد)، آمونیاک به مایع تبدیل می‌شود. آمونیاک به راحتی در آب حل می‌شود و به این شکل به نام آمونیاک مایع، آمونیاک آبی یا محلول آن شناخته می‌شود. در آب، بیشتر آمونیا به یون آمونیوم تبدیل می‌شود.

آمونیاک چگونه به کود شیمیایی تبدیل می‌شود

 اگرچه تقریبا ۸۰ درصد جو زمین از نیتروژن تشکیل شده است، اما از نظر شیمیایی و بیولوژیکی در این شکل غیرقابل استفاده است. با این حال، با استفاده از روشی به نام فرآیند Haber-Bosch، نیتروژن از هوا گرفته می‌شود و به شکلی تبدیل می‌شود که می‌تواند توسط گیاهان در حال رشد استفاده شود. در این شکل به عنوان گاز آمونیاک یا آمونیاک بی‌آب (“بدون آب”) شناخته می‌شود. آمونیاک NH3 پایه و اساس تمام کودهای نیتروژن (N) است.

آمونیاک

چرا آمونیاک مهم است؟

نیتروژن یک عنصر ضروری و منبع تغذیه بسیار مورد نیاز برای رشد گیاهان است. بالاترین میزان نیتروژن از هر کود تجاری می‌توان آن را مستقیماً به عنوان یک ماده مغذی گیاه در خاک استفاده کرد یا به انواع کودهای N متداول تبدیل کرد.

نحوه استفاده از آن در کود

در مخزن ذخیره، NH3 یک مایع تحت فشار است. هنگامی که به طور مستقیم به خاک اعمال می‌شود، بلافاصله تبدیل به بخار می‌شود. همیشه حداقل ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر زیر سطح خاک قرار می‌گیرد تا از هدر رفتن آن به عنوان بخار به جو جلوگیری شود. برای قرار دادن NH3 در محل صحیح از بازوهای تراکتوری استفاده می‌شود. این ماده به سرعت با آب خاک واکنش نشان می‌دهد.

برای تشکیل آمونیوم NH4+. گاهی اوقات در آب حل می‌شود تا “آمونیاک آبی” تولید شود که یک کود مایع N محبوب است. کشاورزی حداقل ۸۰ درصد از آمونیاک مصرفی جهان را تشکیل می‌دهد. اما چرا کشاورزان از کودهای آمونیاکی استفاده می‌کنند؟

آمونیا در رساندن نیتروژن به خاک برای بهبود عملکرد محصول بسیار موثر است. برخی از محصولات زراعی به نیتروژن بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند – از جمله گندم، ذرت و سویا. این محصولات در منطقه غرب میانه کشور کاملاً برجسته هستند.

چرا کشاورزان از کودهای آمونیاکی بیشتر از کودهای مبتنی بر نیترات استفاده می‌کنند؟

دو نوع کود نیتروژن وجود دارد: مبتنی بر آمونیاک و مبتنی بر نیترات. گیاهانی که نیترات را جذب می‌کنند، آن را به آمونیاک تبدیل می‌کنند. با کود دهی مستقیم آنها با آمونیاک، می‌توانید یک مرحله از فرآیند را حذف کنید تا آن را بدون درز و برای گیاه راحت‌تر کنید.

علاوه بر این، از آنجایی که کودهای مبتنی بر آمونیاک دارای بار الکتریکی مثبت هستند، جذب کلوئیدهای خاک با بار منفی می‌شوند. به این ترتیب، برای گیاهان چندان قابل دسترسی نیست. اما این کاملاً چیز بدی نیست. از آنجا که آمونیاک به کلوئیدهای خاک متصل است، باران شدید و آبیاری نمی‌تواند آن را بشوید.

به عنوان کود می‌تواند سطح pH خاک را افزایش دهد. و در حالی که کشاورزان باید از خاکی که خیلی اسیدی است اجتناب کنند، سطح pH بالاتر به طور کلی چیز خوبی است. یکی دیگر از ملاحظات هنگام انتخاب بین کودهای مبتنی بر آمونیاک و نیترات، زمان سال و دمای خاک است. در دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد یا ۵۰ درجه فارنهایت کار خود را به طور مؤثر انجام نمی‌دهد. این باعث می‌شود که کودهای آمونیاکی برای کاربردهای تابستانی بهتر باشند اما برای کاربردهای زمستانی مطلوب نیستند.

کاربرد کود آمونیاک بر اساس نوع

حتی زمانی که یک کشاورز تصمیم بگیرد که شرایط برای کودهای مبتنی بر آمونیاک مناسب است، کشاورز باید ارزیابی کند که کدام نوع کود آمونیاکی را استفاده کند. در اینجا نگاهی به انواع کودهای مبتنی بر آمونیاک و نحوه استفاده کشاورزان از آنها خواهیم داشت.

کود نیترات آمونیاک

کودهای نیترات آمونیاک یکی از بالاترین درصد نیتروژن را در مقایسه با سایر انواع کودهای نیتروژن دار دارند. این یک گزینه عالی برای کاربردهای پاییز و بهار و همچنین رشد ذرت است. کودهای نیترات آمونیوم دارای ویژگی های زیر هستند.

تولید آمونیاک

فرم دانه خشک

  • ساخته شده از ۳۳-۳۴ درصد نیتروژن
  • ترکیبی از ۵۰ درصد آمونیاک و ۵۰ درصد نیترات برای تامین نیتروژن فوری و تاخیری گیاهان
  • اغلب برای مرتع و کاربردهای لباس بالا استفاده می‌شود
  • به کشاورزان اجازه دهید به دلیل تراکم زیاد کود را به طور مساوی در فواصل وسیع پخش کنند
  • با عرضه محدود کنترل می‌شود، زیرا به طور بالقوه می‌تواند در مواد منفجره استفاده شود

کود سولفات آمونیاک

این نوع دیگری از دانه‌های خشک است که در بین کشاورزان محبوب است اما در مناطقی که هم نیتروژن و هم به گوگرد نیاز دارند.

گرانول خشک

  • منبع ایده‌آل نیتروژن نیست، زیرا غلظت آن نسبتاً کم است
  • به دلیل فرآیند نیتریفیکاسیون به خاک اسیدی تر از نیترات آمونیوم منجر می‌شود
  • هنگامی که در خاک‌های قلیایی استفاده می‌شود، کشاورزان باید برای جلوگیری از اتلاف نیتروژن، آن را داخل یا آبیاری کنند

کود آمونیاک بی‌آب

آمونیاک بی‌آب مایعی است که تحت فشار است. حاوی ۸۲ درصد نیتروژن شگفت انگیز است. برای شخم ذرت عالی است. برای قبل از کاشت بهار نیز خوب است اما برخی از گزینه‌ها در این زمان به دلیل هوای خنک‌تر بهتر هستند.

این منبع به طور گسترده‌ای از نیتروژن برای مراقبت از محصولات و گیاهان استفاده می‌شود. کلمه بی آب به این معنی است که آب در آن نیست. شرکت‌ها این را نوعی کود مبتنی بر نیتروژن با دسترسی آسان می‌دانند. به علاوه، کشاورزان می‌توانند به راحتی آمونیاک بی آب را اعمال کنند.

بزرگترین نکته در مورد آمونیاک بی آب این واقعیت است که در صورت استفاده نادرست می‌تواند خطرناک باشد. به دنبال منابع رطوبت، از جمله چشم، گلو یا پوست فرد است. هنگامی که با این قسمت‌های بدن تماس پیدا می‌کند، می‌تواند به سرعت آسیب زیادی وارد کند زیرا آن ناحیه از بدن را کم آب می‌کند.

نحوه استفاده کارآمد و موثر از آن به عنوان کود

چالش بزرگی که صنعت کشاورزی با آن مواجه است افزایش سریع قیمت کود و اختلالات در بازار به دلیل جنگ روسیه و اوکراین است. روسیه بزرگترین صادرکننده کود در جهان است. روسیه ۲۳ درصد از صادرات آن را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، اتکا به سوخت‌های فسیلی، که از نظر قیمت متغیر هستند، نیز بر در دسترس بودن و هزینه کود برای کشاورزان تأثیر می‌گذارد.

نزدیک‌تر شدن تولید آن به منبع، به کاهش اتکا به صادرات سایر کشورها کمک می‌کند و در عین حال فرآیند تولید پاک‌تر و پایدارتری را ارائه می‌دهد. ماشین‌های مستقل تولید در دسترس بودن کودهای مبتنی بر آمونیاک را تغییر می‌دهند و در عین حال به کاهش انتشار کربن از آمونیاک قهوه‌ای کمک می‌کنند و این ماده را برای کشاورزان مقرون به صرفه می‌کنند.

یک واحد به اندازه یک کانتینر حمل و نقل است – تقریباً ۶-۷ فوت عرض و ۴۰ فوت طول. برای تولید روزانه ۴.۴ تن NH3 تنها به برق و آب نیاز دارید. و از آنجایی که واحدها مدولار هستند، می‌توانید تولید خود را برای رفع نیازهای فصلی مقیاس کنید.

پرسش های متداول

چرا کشاورزان بر روی ذرت آمونیاک اسپری می‌کنند؟

کشاورزان بر روی ذرت آمونیاک اسپری می‌کنند، زیرا نیتروژن یکی از ۱۷ عنصر ضروری است که برای کمک به رشد موثر و سالم گیاهان استفاده می‌شود. معمولاً تراکتورهایی را خواهید دید که مخازن بزرگی از آمونیاک بی‌آب یا کود مبتنی بر آمونیاک را می‌کشند. رایج‌ترین مورد استفاده از این کود در ذرت و گندم است.

آمونیاک چگونه به گیاهان کمک می‌کند؟

به طور طبیعی در خاک، هوا و آب وجود دارد. این یک عنصر ضروری در فتوسنتز است، که بخش مهمی از نحوه رشد گیاهان است. بنابراین، نیتروژن از رشد گیاه سالم حمایت می‌کند تا به تولید محصول بیشتر کمک کند.

آیا آمونیاک کود خوبی است؟

یک کود خوب است زیرا نیتروژن موجود در خاک را پر می‌کند. نیتروژن به طور طبیعی در خاک وجود دارد، اما گیاهان در طول فصل رشد آن را به سرعت حذف می‌کنند.

آیا آمونیاک برای گیاهان مضر است؟

اگر زیاد یا زیاد مصرف شود می‌تواند برای گیاهان مضر باشد. کشاورزان باید در اجتناب از سمیت آمونیاک که با برگ‌های سوخته، ریشه‌های سیاه‌شده و سلامت کلی محصولات ضعیف مشخص می‌شود، مراقب باشند.

آمونیاک در شست و شو

از دیرباز یک ماده پاک کننده بوده است که به طور گسترده در خانه‌ها، رستوران‌ها و سایر مکان‌های عمومی استفاده می‌شود. این محصول برای استفاده با احتیاط‌های اندک کاملا بی خطر است، در انواع محصولات پاک‌کننده کاربرد دارد و حتی به صورت آمونیاک خالص یا معطر در منازل استفاده می‌شود.

آمونیاک برای شست و شو

تمیز کردن با آمونیاک

به طور گسترده‌ای به عنوان یک ماده پایه در انواع محصولات شوینده خانگی مانند شوینده‌های کف، شیشه پاک‌کن و غیره استفاده می‌شود. محصولات پاک‌کننده حاوی آن را می‌توان با قدرت کامل و همچنین به صورت رقیق با مخلوط کردن آنها با آب استفاده کرد. به عنوان مثال، محلول تمیز کننده آمونیاک ساخته شده به این روش می‌تواند به طور موثر برای تمیز کردن پنجره‌ها برای یک اتاق شفاف و بدون برچسب یا کاغذ دیواری استفاده شود.

محصولات پاک‌کننده آمونیاک

محصولات پاک‌کننده آمونیاکی به طور کلی پاک‌کننده‌هایی هستند که برای تمیز کردن و حذف کثیفی‌های سرسخت از سطوح سخت در مصارف خانگی و صنعتی بدون خراش طراحی شده‌اند. این محصولات عملکرد تمیز کنندگی قدرتمند و موثر آمونیاک و یک محیط تمیز کننده را در یک پاک‌کننده سطح سخت مایع ترکیب می‌کنند که باعث می‌شود بسیار موثر باشد. کار کردن با محصولات پاک‌کننده خانگی آمونیاکی آسان است و نتایج پاکسازی عالی را ارائه می‌دهد.

تولید پاک‌کننده‌های آمونیاکی

محصولات پاک‌کننده آمونیاکی با استفاده از یک قلیایی فرار ساخته میش‌وند که پس از خشک شدن هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارد و از این رو کاربردهایی مانند ساخت پاک‌کننده‌های شیشه و محصولات تکیه‌دهنده برای چندین سطح جلا داده شده دیگر پیدا کرده است. این محصولات پاک‌کننده با استفاده از تکنیکی ساخته می‌شوند که از بخار، گاز طبیعی یا کک داغ برای تولید هیدروژن و بخاری که از طریق کک رشته‌ای برای تولید نیتروژن استفاده می‌شود، ساخته می‌شوند. پس از چندین پالایش، این گازها تحت فشار و دمای بالا قرار می‌گیرند.

آمونیاک در شیمی

(NH3)، به شکل گاز یا مایع با بوی قوی وجود دارد. این ماده قلیایی محبوبیت بالایی برای استفاده در محصولات پاک کننده مصرفی و تجاری برای تمیز کردن خاک یا کودهای زراعی پیدا کرده است. حتی در غلظت بسیار کم یا شکل رقیق آن، استنشاق آمونیاک یا قرار گرفتن محلول آن روی پوست می‌تواند باعث سوزش، غش یا مرگ شود، بنابراین همیشه باید با احتیاط رفتار کرد.

آمونیا دارای یک اتم نیتروژن است که با سه اتم هیدروژن پیوند محکمی دارد. هنگامی که مواد آلی تجزیه می‌شوند و بنابراین گاز به طور طبیعی در جو ما یافت می‌شود، مقدار کمی از آن تشکیل می‌شود. با این حال، بیشتر آمونیاکی که ما استفاده می‌کنیم از طریق روش‌های مصنوعی با پیوند دادن چهار اتم (۱ نیتروژن + ۳ هیدروژن) با نیروی محض به یکدیگر تولید می‌شود. پس از این، گاز را می‌توان تحت فشار قرار داد تا به شکل مایع تبدیل شود تا به آسانی در کارخانه‌های تولیدی توزیع شود.

به عنوان یک گاز سبک تر از هوا است و از این رو در داخل خانه جمع نمی‌شود، مانند سایر گازهای خطرناک مانند پروپان. از آنجایی که گاز بوی بسیار متمایز و تند دارد، احتراق آن بسیار شفاف و دشوار است، مگر اینکه غلظت بالایی داشته باشد. بوی متمایز این گاز آن را برای مصارف خانگی ایمن تر می‌کند، زیرا مردم می‌توانند به راحتی آن را تشخیص دهند و منطقه سمی را ترک کنند تا از غش‌کردن جلوگیری کنند.

کاربردهای پاکسازی آمونیاک

در انواع محصولات نظافتی خانگی و همچنین کاربردهای تمیز کردن مکان‌های تجاری مانند نظافت رستوران، هتل و ادارات کاربرد پیدا کرده است. برخی از کاربردهای تمیز کردن آن عبارتند از:

تمیز کردن و ضد عفونی کردن رویه‌های آشپزخانه

نظافت حمام، مانند تمیز کردن وسایل و کاشی‌های حمام. همچنین در ساخت شوینده‌های کف، نه تنها برای حمام، بلکه برای تمام نیازهای خانگی استفاده می‌شود.

نظافت انواع لوازم خانگی

به عنوان یک ماده در محصولات پاک‌کننده مختلف مانند اسپری‌های پنجره، فوم اجاق گاز، پاک کننده‌های کاسه توالت، پاک کننده‌های موم و اسپری‌های میز در بین پاک‌کننده‌های مختلف خانگی استفاده می‌شود. همچنین در ساخت پلاستیک، آفت‌کش‌ها و رنگ‌ها در طول فرآیند سنتز استفاده می‌شود. آمونیاک مایع همچنین در حکاکی فلزات مانند آلومینیوم و مس، سرد کردن اتاق‌ها یا کامیون‌ها و حل کردن عناصر دیگر در آزمایشگاه‌های شیمی مفید است.

اقدامات احتیاطی تمیز کردن آمونیاک

هنگام استفاده از محلول‌های این ماده، حتی به شکل رقیق، مهم است که اطمینان حاصل شود که اتاق یا منطقه به خوبی تهویه می‌شود. همچنین به این نکته توجه کنید که هرگز نباید آمونیاک را با سایر مواد پاک‌کننده خانگی مانند سفید کننده مخلوط کرد، زیرا بخار حاصل می تواند بسیار سمی باشد. تقریباً برای هر کاربرد دیگری غیر از پارچه، مخلوط آن با مقدار کمی آب کار را با همان کارایی هر پاک کننده تجاری دیگر با کسری از هزینه انجام می‌دهد.

آمونیاک از کجا تهیه کنیم؟

شما عزیزان می توانید برای مشاوره و خرید این محصول ، با کارشناسان مجموعه اَوِسینا شیمی تماس بگیرید.