پتاسیم پرمنگنات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یکی از موادی که خاصیت اکسندگی بسیار قوی دارد، پرمنگنات پتاسیم است. این ماده در آب حل می‌شود و رنگ ارغوانی و بنفش به آب می‌بخشد. کاربرد آن بسیار زیاد است و می‌تواند در علم پزشکی برای از بین بردن برفک دهانه رحم و واژن مورد استفاده قرار بگیرد. البته استفاده و کاربردهای این ماده ارزشمند فقط به علم پزشکی خلاصه نمی‌شود. بسیاری از مهندسان، با پرمنگنات پتاسیم سرو کار دارند. در صنعت تصفیه آب از این ماده شیمیایی به عنوان یک تصفیه کن استفاده می‌شود.

سولفید هیدروژن در آب چاه که بویی شبیه به تخم مرغ گندیده و فاسد شده دارد، از طریق فیلترهای خاصی از بین می‌رود که پرمنگنات پتاسیم نقش اساسی در آن دارد. در صنعت تصفیه سازی پساب‌های صنعتی و خانگی، می‌توان از آن استفاده کرد.

کاربردهای اسن ماده به این موارد خلاصه نمی‌شود. اگر دوست دارید در مورد پتاسیم پرمنگنات، کاربرد آن در پزشکی و صنعت و همچنین در مورد مکان تهیه این ماده ارزشمند بدانید، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. ما قصد داریم تا از نظر ویژگی‌های ساختاری و شیمیایی و همچنین، خصوصیات ظاهری، مورد بررسی قرار دهیم. در مورد خرید و قیمت ان نیز، صحبت کرده‌ایم. بر همین اساس، لازم دانستیم تا بری از پرسش‌های ذهن شما در این مورد را بررسی کنیم که به شرح زیر هستند:

۱.     پتاش یا پرمنگنات پتاسیم چیست؟

۲.     این ماده را از کجا تهیه کنیم؟

۳.     آیا پرمنگنات پتاسیم برای درمان زخم، کاربرد دارد؟

۴.     ویژگی‌های ظاهری و شیمیایی آن چیست؟

۵.     خرید پرمنگنات پتاسیم باید چگونه انجام شود تا به صرفه باشد؟

۶.     پرمنگنات پتاسیم با قیمت مناسب از کجا تهیه کنیم؟

۷.     آیا استفاده از پرمنگنات پتاسیم برای برفک واژن در خانم‌ها، مناسب است؟

۸.     کاربردهای این ماده در علم پزشکی و صنعت چیست؟

پتاسیم پرمنگنات

پتاش یا پرمنگنات پتاسیم چیست؟

اگر بخواهیم پرمنگنات پتاسیم را معرفی کنیم، باید بگوییم که این ماده، یک ترکیب شیمیایی و معدنی است که از پتاسیم و منگنز یک بار منفی  و اکسیژن ایجاد می‌شود. کارایی بسیار زیادی در طب، صنعت پرورش ماهی و آبزیان و همچنین تصفیه آب دارد.

روز به روز، محبوبیت برخی از مواد شیمیایی پرکاربرد، بیشتر می‌شود. جایگاه ویژه مواد شیمیایی در طب نوین، به حدی مهم است که برخی از درمان‌ها بدون استفاده از ترکیبات معدنی، سخت یا حتی غیر ممکن است.

پتاش، نام قدیمی این ترکیب شیمیایی است. خاصیت اکسید کنندگی پرمنگنات پتاسیم، بسیار زیاد است. از این ماده برای ضد عفونی کردن، منقبض کردن و برطرف کردن بوی بد، استفاده می‌شود. استفاده از این ماده در طب و پزشکی، بسیار رواج داشته و حتما باید به صورت محلول رقیق شده استفاده شود. استفاده از محلول غلیظ آن می‌تواند روی پوست و اندام تحت معالجه، اثرات تحریک کنندگی شدیدی داشته باشد.

اگر این ماده را در حالت جامد نگاه کنید، شبیه به بلورهای سیاه رنگی است که در صورت پودر شدن، رنگ بنفش تیره دارد.

برای اولین بار در سال ۱۸۵۷ میلادی، این ماده شیمیایی تولید شد. در آن زمان برای درمان اغلب بیماری‌های پوستی از این ماده استفاده می‌شد. اگر از این ماده روی پوست استفاده شود، میکروب روی سطح آن از بین می‌رود. در واقع وقتی پرمنگنات پتاسیم روی پوست دست زده می‌شود، ترکیبات پوست، اکسیژن را آزاد کرده و میکروب‌ها کم کم از بین می‌روند.این کار سبب ضد عفونی شدن سطح پوست می‌گردد.

در ترکیب شیمیایی پرمنگنات پتاسیم، بیشترین عدد اکسایش مربوط به منگنز بوده و این ماده به راحتی در آب حل می‌گردد. در اثر حل شدن منگنز در آب، رنگ بنفش تیره ایجاد می‌گردد. پرمنگنات پتاسیم، ماده‌ای شیرین و بدون بو است اما خوردن و تماس ان با سیستم تنفسی و چشم‌ها، خطر آفرین است. در استفاده از ان باید به شدت، دقت کرد.

پتاسیم پرمنگنات

پرمنگنات پتاسیم را از کجا تهیه کنیم؟

تهیه آن برای کارهای پزشکی و مصارف صنعتی، باید از آزمایشگاه‌ها و تولید کنندگان معتبر انجام شود. این ماده شیمیایی به صورت عمده یا گرمی، یه فروش می‌رسد.

روش‌های مختلفی برای تولید پرمنگنات پتاسیم وجود دارد. اما اکثر تولیدکنندگان از همان روش قدیمی معروف، استفاده می‌کنند. این روش به شرح زیر بوده و هنوز هم در تولید این ماده، کاربرد دارد:

ابتدا باید پیرولوزیت را تهیه کنند و سپس آن را تا جایی که می‌شود، آسیاب کنند و به شکل پودری یک دست در بیاورند. بعد، این پودر را با پتاسیم هیدروکسید واکنش دهند. سپس، ترکیباتی که حاصل شده است را به آب اضافه کنند. بعد از مدتی می‌توانند این محلول را فیلتر کنند تا محصول نهایی، یعنی پتاسیم پرمنگنات، حاصل شود.

پرمنگنات تولید شده توسط تولید کنندگان، در بخش‌های مختلف صنعت خوراکی، پزشکی، تصفیه اب و فاضلاب و پرورش آبزیان، استفاده می‌گردد.

بهتر است برای تهیه پرمنگنات پتاسیم، با مشاوران حرفه‌ای در این زمینه مشورت کرده و سپس اقدام به تهیه آن کنید.

نحوه استفاده از پرمنگنات پتاسیم برای درمان زخم و بیمار‌های پوستی

یکی از بیماری‌هایی که ممکن است گریبانگیر هر فردی در طول زندگی شود، بیماری پوستی است. وجود باکتری یا قارچ و برفک‌هایی شبیه به قارچ روی پوست بدن، کشاله ران، دست و پا و حتی پوست و نواحی اطراف واژن، می‌تواند مشکلات زیادی را برای افراد پدید بیاورد.

می‌توان برای درمان و از بین بردن میکروب و قارچ‌های سطح پوست، از این ماده شیمیایی استفاده کرد. این ماده با خاصیت ضد عفونی کننده‌ای که دارد، می‌تواند میکروب و باکتری یا حتی قارچ‌های سطح پوست را از بین ببرد.

البته استفاده از این محلول به طور خودسر و بدون تجویز پزشک، اصلا جایز نیست. باید طبق نظر پزشک، از محلول پرمنگنات پتاسیم استفاده شود و حتما محلول مورد نظر، رقیق باشد. رنگ محلول رقیق شده، به شکل صورتی کم رنگ است. در ضمن، استفاده از این محلول باید به صورت تازه باشد. یعنی پیش از استفاده ان را تهیه کنید و روی پوست بزنید. اگر این محلول برای مدتی بماند و دچار کهنگی شود، رنگ آن به قهوه‌ای تیره رفته و اکسید می‌شود.

برای تهیه این محلول، باید مقدار مشخصی از پودرآن را در آب گرم رقیق کنید. بعد از استفاده از این محلول، ممکن است لکه‌های قهوه‌ای روی پوست  ناخن ایجاد شود که جای نگرانی نداشته و بعد از یکی دو روز از بین می‌رود.

اگر از این ماده ی ضدعفونی کننده برای زخم استفاده می‌کنید، باید یک پنبه را به این ماده آغشته کرده و روی زخم قرار دهید. اغلب زخم‌های معمولی و کوچک و خراش‌های پوستی با این ماده بهبود پیدا می‌کند. خاصیت قابض بودن این ماده و همچنین ضد عفونی کننده بودن ان می‌تواند درمان زخم‌ها را زودتر و بهتر انجام دهد. مدت زمانی که این پنبه را روی زخم قرار می‌دهید، باید در حدود ده الی ۱۵ دقیقه باشد. بیشتر از آن توصیه نمی‌شود. اگر بیمار به سلولیت حاد پاها مبتلا است، باید  به مدت ده تا پانزده دقیقه محل زخم را با هایپر منگنات شستشو داد و سپس پماد استروئیدی استفاده كرد.

افرادی که دچار اگزماهای پوستی هستند و در نواحی دست و پا دچار این بیماری هستند، می‌توانند از حمام در طول روز با محلول پرمنگنات پتاسیم استفاده کنند. البته استفاده از ان نباید طولانی مدت و تنها راه درمان زخم‌ها باشد. بهتر است این کار در کنار روش‌های درمانی دیگر، استفاده شود تا میکروب و قارچ‌ها از بین بروند.

یک نکته در درمان بیماری‌های پوستی و استفاده از آن برای زخم وجود دارد که دانستن آن، بسیار حائز اهمیت است. اگر از این ماده استفاده می‌کنید، حواستان باشد که زیاده روی نکنید. زیرا پرمنگنات پتاسیم، در صورت جذب شدن بیش از حد، می‌تواند بیماری پانکراتیت ایجاد گردد.

نحوه استفاده از پرمنگنات پتاسیم برای درمان زخم و بیمار‌های پوستی

ویژگی‌های ظاهری و شیمیایی پرمنگنات پتاسیم

پرمنگنات پتاسیم با فرمول شیمیایی KMnO شناخته می‌شود و نمک یون‌های آن از K+ , MnO ایجاد شده است. این ترکیب شیمیایی و معدنی در آب محلول است. اگر محلول آن را تبخیر کنید، از تبخیر آن، بلورهای بنفش منشوری و درخشان به رنگ ارغوانی تیره ایجاد می‌شود.

خاصیت اکسنده بودن این ماده بسیار زیاد است و این به خاطر ترکیب منگنز با عدد اکسایش مثبت ۷ است. طعم این ماده شیرین است و بویی ندارد اما اصلا خوردنی نیست و نباید با چشم و بینی تماس داشته باشد. ظاهر این ماده به صورت کریستال بنفش رنگ است و حالت سوزنی شکل دارد. اگر این ترکیب را به استون و اسید استیک اضافه کنید، در آن حل می‌شود. اما در اتانول و حلال‌های معدنی، نامحلول است.

یون پرمنگنات، عامل اکسنده قوی است و در تصفیه آب و رفع بوی بد آن موثر بوده و در درمان زخم پوست و برفک واژن در خانم‌ها، بسیار پرکاربرد است.

رنگ پرمنگنات پتاسیم به رنگ ارغوانی است و به عنوان شناساگر در تتراسیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید گفت که به دلیل واکنش بین واکنش‌گرهای اضافی با یون منگنز، اغلب پرمنگنات پتاسیم در نقطه پایانی، پایدار نیست.

پتاش یا پرمنگنات پتاسیم چیست؟

پرمنگنات پتاسیم با قیمت مناسب از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه آن باید از نمایندگی‌های مجاز فروش محصولات شیمیایی مراجعه کنید. این مراکز در تهیه و تولید این ماده، شما را راهنمایی خواهند کرد. مجموعه اَوِسینا شیمی از تامین کنندگان با تجربه و خبره این محصول می باشد که شما عزیزان می توانید با خیال راحت محصول خود را تهیه فرمایید.

اگر برای درمان خانگی می‌خواهید از پرمنگنات پتاسیم استفاده کنید، بهتر است خرید خود را از داروخانه انجام دهید.اما در صورتی که برای یک پروژه تصفیه آب می‌خواهید استفاده کنید، باید میزان خرید خود را مشخص کنید و طبق نیاز و بودجه خود خرید کنید.

تهیه و مصرف این ماده در پرورش ماهی و آبزیان نیز بسیار رواج دارد. اگر برای انجام این کار می‌خواهید از پرمنگنات استفاده کنید، باید طبق نظر مسئول آزمایشگاه و دامپزشک مجموعه خود، مقدار مشخص خریداری و استفاده کنید.

 پرمنگنات برای برفک واژن

پتاسیم پرمنگنات برای برفک واژن

واژن خانم‌ها از حساسیت بالایی برخوردار است. هر خانمی در طول زندگی خود، ممکن است چندین بار به عفونت و مشکلات واژن مبتلا شود. پوست ناحیه واژن چه از درون و چه از بیرون، نازک است و به دلیل اینکه در ناحیه بین پاها پنهان می‌شود، محیط بسیار خوبی برای رشد باکتری‌ها است.

باکتری و قارچ می‌توانند در ناحیه واژن، ایجاد برفک کنند. برفک در این ناحیه نشان از عفونت دارد. می‌توان این عفونت را با پرمنگنات پتاسیم از بین برد. کافیست تا مقدار نصف قاشق چای خوری از آن را درون ۴ لیتر آب جوش حل کنید تا رنگ صورتی کم رنگی ایجاد کند. سپس درون آن بنشینید و خود را شستشو دهید. سپس با پارچه نخی خود را خشک کنید. بعد از مدتی که عفونت کاملا برطرف شد، باید هفته‌ای یک بار این کار را تکرار کنید.

این ماده برای واژن، خاصیت درمان کنندگی دارد اما زیاده روی در استفاده از آن می‌تواند باعث تحریک پوست واژن یا حتی سوختگی شود.

کاربردهای این ماده در علم پزشکی، صنعت و کشاورزی

کاربردهای  این ماده شیمیایی، کم نیست. برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

·        درمان بیماری‌های پوستی و اگزما

·        درمان تاول و زخم پوستی

·        درمان عفونت‌های برفکی در واژن

·        درمان جوش و آکنه مکرر

·        از پرمنگنات پتاسیم در درمان قانقاریا نیز استفاده می‌کنند.

·   استفاده از آن در صنعت فیلم‌سازی و سینما نیز زیاد است. از این ماده برای کهنه کردن لباس‌ها استفاده می‌شود. زیرا خاصیت اکسید کنندگی بالایی دارد.

·   مهم‌ترین مورد استفاده از این ترکیب شیمیایی در شیمی آلی و در آزمایشگاه‌ها است. از این ماده به عنوان یک واکنش‌گر شیمیایی در سنتز برخی از مواد آلی به روش اکسایش استفاده می‌گردد.

·   از این ماده و ترکیب شیمیایی در صنعت تصفیه آب برای حذف آهن اضافی، فسفر و هیدروژن سولفید استفاده می‌شود.

·        تصفیه آب و فاضلاب‌های صنعتی با پرمنگنات پتاسیم امکان‌پذیر است.

·   از پتاسیم پرمنگنات در کشاورزی برای تخمین میزان نیتروژن موجود در خاک استفاده می‌گردد.

·        از این ماده در کمک به دیرتر رسیدن موز در صنعت کشاورزی استفاده می‌شود.

کلام آخر

پرمنگنات پتاسیم از مواد کاربردی است که خاصیت اکسندگی بالای آن سبب شده تا در اکثر صنایع مانند کشاورزی و تصفیه آب مورد استفاده قرار بگیرد. اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از این ترکیب شیمیایی باید به اندازه باشد. خطرات استفاده بیش از حد از آن، برای سلامتی، زیاد است.